Život a smrt kněze Josefa Toufara – přednáška spisovatele Miloše Doležala 11. 9. v 17:30, Kapucínský klášter, Kapucínské náměstí.
Dne 11. prosince 1949, o třetí neděli adventní, se v kostelíku v malé obci Číhošť na Vysočině odehraje podivuhodná scéna: Při kázání se pohne křížek na oltáři, jak vypoví dvě desítky svědků. Sám farář, Josef Toufar, pohyb kříže nevidí; přesto je stíhán, unesen a utýrán, stává se mučedníkem, obětí komunistické zvůle.
Zásadním způsobem se o zmapování jeho životního osudu zasloužil spisovatel Miloš Doležal. Jeho kniha o životě a smrti Josefa Toufara Jako bychom dnes zemřít měli se stala knihou roku 2012 Lidových novin. Odkaz Josefa Toufara šíří dál, a to i například na vlnách rozhlasu či na přednáškách. Jeho přednášku můžete navštívit v Brně v rámci akce Brno a jeho chrámy.
Za spolupráci a podporu děkujeme brněnským kapucínům.
———————————————-
Miloš Doležal (* 1970, Háj u Ledče nad Sázavou)
Spisovatel, básník, publicista, rozhlasový dokumentarista.
Dílo (výběr):
Jako bychom dnes zemřít měli. Drama života, kněžství a mučednické smrti číhošťského faráře P. Josefa Toufara (2012) – kniha roku Lidových novin 2012
Čurda z Hlíny: tři dokumentární povídky z protektorátu (2019)
1945: Léto běsů (2022)
Básnická sbírka Jana bude brzy sbírat lipový květ (2022) – ocenění Magnesia Litera (kniha roku 2022)
Tady nikdo není, jen já: židovské příběhy z Vysočiny a přilehlých krajů (2023)
Našli jsme další akce, které by se vám mohly líbit.
Mrkněte na ně.
tip na 12 akcí
Po temném období druhé světové války čekala Brno druhá totalita, tentokrát komunistická.
Tři příběhy, na něž se mělo zapomenout. Tři ženy, které je prožily a vyprávěly.
Pražské jaro, které skončilo invazí vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968, patří k nejvýznamnějším obdobím československých dějin 20. století.
Předprojekce festivalu Jeden svět v Institutu Paměti národa Brno!
Aktuální vývoj nově vznikající čtvrti Trnitá mapuje výstava v Urban centru na Staré radnici, kterou zahájí vernisáž 12. prosince 2024 v 17 h.
Toužíte po o chloupek organizovanějším roce 2025? Beseda s Anetou Martinek v Martinusu bude skvělým začátkem.
Společnost Archaia Brno představí historii osady u Kamenného mlýna a archeologický výzkum prováděný v rámci výstavby nové silnice městského okruhu v dnešních městských částech Žabovřesky a Pisárky.
Odhalíme tajemství podzemních prostor pod Špilberkem, dozvíme se o tajné cestě z hradu i o novodobé nedokončené tramvajové štole pod špilberským kopcem.
První přednáška k tématu Historické epochy – 20. století.
Čeští vědci již více než dvě desetiletí zkoumají okrajovou část Antarktidy v oblasti souostroví Jamese Rosse u Antarktického poloostrova.
Ze vzpomínek pamětníků na dvacátá až šedesátá léta 20. století na Brněnsku i jinde…
Zajímá vás, co je to umělá inteligence (AI) a jak se s ní můžete setkat v každodenním životě?